• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/anatolian.congress?fref=ts
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret155458
Main Menu-2019-November, 16-17
TURKISH: ULUSLARARASI ANADOLU NÖROBİLİM VE CİNSEL SAĞLIK KONGRESİ BÜYÜK BİR BAŞARI VE İLGİ İLE 1-3 MAYIS 2015 TARİHİNDE HİLTON OTELİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 

KÜRESEL PSİKİYATRİ KADINLARA  CİNSEL HAZZI VE ORGAZMI YASAKLAMAYA MI ÇALIŞIYOR?

 


Uluslararası Anadolu Nörobilim ve Cinsel Sağlık Kongresi-2015, 1-3 Mayıs, 2015 tarihleri arasında Hilton-Kozyatağı Otelinde büyük bir başarı ve ilgiyle gerçekleştirildi. Katılımcıların çoğunluğu her konuşma boyunca, tüm gün yerlerini terk etmeden kongreyi izledi. Çok geniş bir yelpazede gerçekleştirilen sosyal aktiviteler, içkili kardeş sofraları tüm konferans boyunca sürdü.

 
Kongrenin finansı temel olarak Doç. Dr. Ümit Sayın (CİSEATED Başkanı) kişisel fonlarıyla ve parsiyel olarak da Birsen Güney’in katkılarıyla gerçekleştirildi. Taner Arısal’ın da sponsor olarak bazı katkıları oldu. Kongrenin ev sahipliğini CİSEATED (Cinsel Sağlık Eğitim Araştırma ve Tedavi Derneği) üstlendi. 

Yabancı Konuşmacılar, Prof. Osmo Kontula, Prof. Charles Moser, Prof. Carlos Schenck, Prof. Barry Komisaruk, Prof. Oswaldo Rodrigues, Dr. Marjo Tossavainen iki veya daha fazla uzun konuşma yaptılar, panellere katıldılar. Türk konuşmacılar Doç. Dr. Ümit Sayın, Doç. Dr. Fehmi Narter, Dr. Süleyman Eserdağ, Dr. Murat Ulusoy, Dr. Berk Karaoğlu ve Doç. Dr. Sultan Tarlacı idi.

 


Kongrede pek çok konu konferanslarda konuşuldu ve pek çok konuyla ilgili olgu tartışıldı. Örneğin Vajinismus; Anorgazmi ve Vajinismus’un modern tedavi metodları; ESR (Artırılmış Cinsel Doyum); kadın orgazmı; kadınlarda hazzı ve orgazmı güçlendirici cerrahi yöntemler; cinsel terapi hakkında Latin Amerika’dan bilgiler; insanlığın ve cinselliğin özgürleşmesi; monogami ve poligami; dört sinir teorisi ve kadınlarda orgazm hakkında yeni mekanizmalar ve teoriler; cinsellik ve erkek-kadın cinsel davranışı-orgazmı hakkındaki f(MRI) bulguları; nörobilimde yeni gelişmeler; aşk ve ilişkilerin nörokimyası, nörobiyolojisi; aldatma; ilişkilerde sorunları çözme; Finlandiya ve İskandinavya’da cinsel eğitim, cinsel terapi eğitimi; aşkın ve orgazmın, cinsel davranışın nörobilimi, nörokimyası gibi pek çok ilgili konu tartışıldı, anlatıldı. Konuşmaların yansıları, fotoğrafları ve bazı videolar bu web sitesinde yer alacaktır.

 Kongre’den yapılan önemli bir çıkarım, “Küresel Liberatör” Charles Moser’ın düşüncelerinin, hipotezlerinin tartışılması ve kabul edilmesiydi. Bu siteden başlamak üzere insan özgürlüğünün ve cinsel özgürlüğün savunulması için bir platform oluşturulmasına karar verildi. Önce bu kongreye katılan konuşmacı ekibi, Dr. Ümit Sayın ile koordinasyona geçecek ve bu konuda site üzerinden cinsel özgürlük sorunlarını belirleyecek. Daha sonra da bu konuda yeni bazı siteler yapılacak. Öncelikle DSM-5 psikiyatrik sınıflaması 2013 yılında yapılırken, Martin P. Kafka tarafından ortaya atılan DSM-Hiperseksüelite Bozukluğu tartışılacak; bilindiği gibi bu hipotez kadınların cinsel davranışlarını ve orgazmlarını sınırlamayı hedefliyor ve ortaya koymuş olduğu HDSI kriterleri ile yaklaşık olarak dünyadaki kadınların üçte birininHiperseksüelite Bozukluğu” tanısını alıp, tedavi edilmesini ve cinsel isteklerinin azaltılmasını öngörüyordu. Bu saçma teoriye göre haftada 7-9 orgazmdan fazla orgazm olan, fazla fantezi kuran, çok mastürbasyon yapan kadınlara hasta gözüyle bakılacak ve bu kadınlar SSRI anti-depresanlarla tedaviye alınacaktı ve bu ilkeler DSM aracılığıyla tüm dünyada uygulanacaktı. Prof. Charles Moser bu konuda, Dr. Ümit Sayın ile uluslararası platformda büyük bir mücadele verdiler; 2013’te DSM’ye bu bozukluk eklenemedi. Fakat APA (American Psychiatric Association) tarafından halen kadınlardaki fazla cinsel istekler, -bu teoriyi oluşturanlara göre- fazla orgazmlar karşısında bir hastalık, teşhis ve tedavi şeması geliştirmek için çabalar sürüyor. Yani 21. Yüzyılda tüm dünyada kadınların cinsel hazzı ve orgazmları cezalandırılıyor. Bu kongreden çıkan sonuca, bildirgeye ve deklarasyona göre öncelikle tutucu, bağnaz ve bilime aykırı psikiyatrik teşhisler yaratılmasına karşı örgütlenerek çalışılmasına karar verildi.

 


Kongrede ayrıca parafililer konusu da tartışıldı ve Prof. Charles Moser ile birlikte “İnsanın Cinsel Özgürlüğü” üzerine bir deklarasyon hazırlanacak.

 


Kongrede Carlos Schenck, Oswaldo Rodrigues, Osmo Kontula, Barry Komisaruk and Marjo Tossavainen’in verileri ve sunumları ilgiyle izlendi. Barry Komisaruk’un devrimsel f(MRI) buluşları anlatıldı ve kadın orgazmında ve cinsel fonksiyonlarında DÖRT SİNİR TEORİSİ, Komisaruk tarafından Amerika’dan bağlanarak tele-konferans olarak anlatıldı. Bu yeni açılımları ve teorileri tüm konuşmacılar ve katılımcılar büyük bir ilgiyle izlediler (Barry Komisaruk’un sunumlarını, kendi sesinden konferansını ve videoları sitede bulabilirsiniz).

 Prof. Oswaldo Rodrigues (San Paola’daki bir enstitünün direktörü, Brezilya), Latin Amerika’ya ait pek çok ilginç bilgi sundu. Latin Amerika’daki cinsellik eğitimini ve cinsel terapiyi anlattı. Özellikle Dr. Ümit Sayın’ın konuşmalarında dile getirdiği gibi, cinsel oyuncakların ve vibratörlerin cinsel terapide kullanılması gerektiği tüm konuşmacılar ve katılımcılar tarafından ilgi ve kabul gördü. Bu konuda herkes fikir birliğine vardı. Bilindiği gibi vibratörler, masaj aletleri ve cinsel oyuncaklar yaklaşık 120 yıldır hem Avrupa’da, hem de Amerika’da cinsel terapide başarıyla kullanılmaktadır. Amerika’da tüm kadınlarda vibratör kullanma oranı % 53 iken, Türkiye’de % 1’in altındadır. Türkiye’de psikiyatristler, psikologlar, sağlık çalışanları ve cinsel terapistler arasında vibratör ve cinsel oyuncakların kullanılmasına karşı bilinçsiz, bilgisiz ve aşırı bir tepki vardır. Diğer cinsel terapi dernekleri buna şiddetle karşı çıkmaktadırlar. Kongre konuşmacıları bu tepkiyi hayretle karşıladılar ve bu konuda da bir platform oluşturulmasına ve konunun hem web sitesinde, hem de daha sonraki kongrelerde tekrar irdelenmesine karar verildi.

 

CİSEATED derneğinin verdiği geleneksel Dionysos ödülleri üzerine; Dionysos ritüelleri ve adetleri üzerine de konuşmacılar arasında akşam yemeklerinde tartışmalar oldu. Bundan 3000-4000 yıl önce insanların bazı kültürlerde ne kadar bağımsız ve hür olmasına karşın, modern dünyada ve endüstri toplumunda nasıl yeni cinsel sorunlar ve hastalıklar yaratıldığına, nasıl toplumların yanıltıldığına ve cinselliğe nasıl ketler vurulduğuna dikkat çekildi.

 

Kongrenin sosyal aktiviteleri de çok ilgi çekti ve heyecan vericiydi. Hemen hemen her gece gerek Hilton otelinde veya İstanbul’daki çeşitli restoranlarda yemek ve içki partileri verildi. Kadıköy-Viktor Levi şarap evindeki ilk şarap ve peynir akşamı, çok geç vakitlere kadar Hilton Otelinde uzadı. Ayrıca Nevizade’de yabancı misafirler ve konuşmacılar, meze ve rakı akşamına bayıldılar. Bu uzun yemekli ve içkili gecelerde kadınlardaki cinsel özgürlüğün öncelikle Türkiye’deki azalışı ve baskılanması tartışıldı. Bu eğilimin tutucu hükümetler tarafından dünyanın pek çok yerine yayıldığından bahsedildi. DSM hipotezleri ve DSM’in sürekli yeni psikiyatrik hastalıklar yaratma eğilimi sert bir biçimde  eleştirildi. Anti-psikotik ilaçların ve anti-depresan SSRI’ların nasıl kadınlarda cinsel hazzı ve orgazmı bloke ettiği detaylı olarak anlatıldı, sohbetlerde tartışıldı. ESR konusu, art arda orgazmlar, tantrik orgazmlar konusu ele alındı. Prof. Oswaldo Rodrigues Brezilya’da anorgazmi olgularının % 65’e çıktığını belirtirken herkesi çok şaşırttı. Bilindiği üzere bu oran Amerika’da % 14; Türkiye’de ise % 25-30 civarındadır.

 


Kozyatağı-Hilton’daki hoş, sakinleştirici ve güzel ortam tüm delegelerin ve konuşmacıların bu özel ortamda çok rahat vakit geçirmesini sağladı. Hilton’da tüm salonlara süreğen olarak sıkılan vanilya parfümü, yemekhaneye sıkılan kahve parfümü, çok rahatlatıcı bir ortam oluşturuyordu. Hizmet ve organizasyon mükemmeldi. Pek çok katılımcı ve konuşmacı bu kongrede insan cinselliği ve cinsel terapi hakkında pek çok yeni şey öğrendiklerini söylediler. Her gece yapılan toplu yemekler ve esprili (ya da Amerikan esprili) sohbetler birliktelikten ve bütünleşmeden alınmakta olan hazzı doruğa çıkardı.

 


Her konuşmacıya Teşekkür Plaketi verildi. Prof. Osmo Kontula, Prof. Barry Komisaruk, Prof. Carlos Schenck, Prof. Charles Moser, Prof. Oswaldo Rodrigues, Prof. Erwin Haeberle DIONYSUS AWARD (Dionysos Ödülü) ile ödüllendirildi. Bu ödülün verilebilmesi için bilim adamlarının belli bir akademik performansta olması, bu performansın puanlanması gerekiyor (örneğin makale ve sitasyon sayısı, kitap sayısı, diğer aldığı ödüller vb.). Bu şu anlama geliyor: bu konuşmacılar bir dahaki toplantıda da siyah kategori olarak konuşma yapsalar da, yapmasalar da ücretsiz olarak 2018-Anadolu Kongresine katılabilecekler.

 Kongrenin sosyal aktivitelerinde, açılış kokteyli, gala gecesi ve özel gecelerde İstanbul’un farklı yerlerinde yemekler yenildi, içkiler içildi ve yabancı misafirler ile katılımcılar bir gece boyu hem kongre konularını, hem de diğer meseleleri konuştular, fikir alışverişinde bulundular. Politik konular, Türkiye’deki durumlar, kadın cinselliğine konular ketler, kadınların özgürleştirilmesi vb. Gibi konularda pek çok konuşma yapıldı. Yabancı bilim adamları Türkiye hakkında bilgilendi. Carlos Schenck ve Charles Moser rakıyı çok sevdiler; Osmo Kontula, eşi ve Oswaldo Rodrigues ise hep şarabı tercih ettiler. Gecenin ilerleyen saatlerinde yapılan espriler ve kaynaşma ise çok ileri düzeydeydi. Hilton Otelinin lobisinde ve barında konuşmalar ve sohbetler sabah 02:00-03:00’e kadar devam etti ve herkesin çok eğlendiği, mutlu olduğu görüldü ve kongreden barış, bütünleşme ve sevgiyle CİSEATED’in yapacağı diğer konferanslar, kongreler ve aktivitelerde buluşmak üzere ayrıldılar. Bazı yabancı konuşmacılar hayatlarında bu kadar güzel ödüller, hediyeler ve kongre ortamı görmediklerini dile getirdiler.

 

 
  
1924 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın