• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/anatolian.congress?fref=ts
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret155458
Main Menu-2019-November, 16-17

Generel Invitation Letter


Dear Academicians, Scientists, Sexual Health Researchers-Educators-Professionals, Students, Medical Doctors and Related People,

 

We will be very happy to invite you all, to the “International-Anatolian Twin Congress on Neuroscience and Sexual Health” to be held in İstanbul, on 1-3, May, 2015. This year’s main theme will be “From fantasy to orgasm”, mainly focusing on the “female orgasm and its disorders”, as well as many other topics in sex therapy, as announced at our web sites. We will, as ASEHERT, organize these conferences also mainly focusing on Neuroscientific aspects of sexuality and sex therapy. This conference is not only a Sexual Health Conference, but also a scientific meeting on Neuroscience. So, all the participants and presentantion from the areas of NEUROSCIENCE, Psychology, Psychiatry, Sex Therapy,  and other related branches of medicine are welcome.
 
We have invited internationally recognized professors and academicians to this conference as lecturers on Neuroscience and Sexual Health. Some distinguished professors will also lead the panels and workshops related with various areas of sex therapy during the conference. Many novel and untouched areas in human sexual physiology and sex therapy will be discussed, and many new research findings will be revealed in this exceptional  scientific meeting.
 
There are some differences of this conference compared to other traditional congresses. The abstracts and participants’ peer reviewed short articles will be published electronically as an abstract book and proceedings in the Journal NeuroQuantology and SexuS Journal, which will start its publications along with the congress    (www.sexusjournal.com ). Also they will stay on our web site www.twincongress2015.com for at least five years, so that it will be possible to cite the work by giving the internet links of that  specific publication. The social events during the congress, other related material (such as abstracts, presentations, some video clips of the conference, summary of lectures) will also be displayed on our web site for at least five years, which will be retrieved on your computer screen, whenever you want to see again.  Also, there will be some awards and poster contests for the outstanding scientists and clinicians. You can reach to some of the topics of the conference that will be comprised during the meeting from our web sites:
 
 
 
We will also have  fantastic social and scientific programs which will both educate the participants and entertain them in the magical atmosphere of the legendry city, İstanbul. We will have touristic city sight-seeings, parties, entertainment nights during the main course of the conference, so that you will both, integrate with a magnificent scientific event and also have the chance to get acquainted with world renowned academicians; a scientific feast, which you will remember as one of  the unique episodes in your academic experience.
 
 We expect you all to participate to this unique conference and we assure you that you will be very content of this incident. You can always reach  us from our skype address online (voice and chat) for further questions and inquiries. Please do not forget that this conference will reach its goals and will be at a much higher academic level, with your participation. Let’s meet in İstanbul on May, 2015.

 

The Congress Committee

 


 

Davet mektubu

 


         Sevgili akademisyenler, hekimler, bilim insanları, cinsel sağlık araştırmacıları, eğitimcileri ve klinisyenleri, öğrenciler ve ilgililer,


Sizleri 1-3, Mayıs,  2015 tarihleri arasında, İstanbul’da gerçekleştirilecek olan ilk “Uluslararası-Anadolu Nörobilim Cinsel Sağlık Kongresi’ne davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Web sitemizde ilan edildiği üzere; bu yılın ana teması “Kadın Orgazmı”; esas olarak üzerinde durulacak olan “Kadın orgazmı ve kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları”’nın yanısıra kongremizde cinsel terapi ile ilgili pek çok konu tartışılacaktır. Bu kongre aynı zamanda bir NÖROBİLİM kongresidir; cinsellikle ilgili konuların pek çoğu Nörobilimsel, Nörofarmakolojik, Nörolojik ve Psikiyatrik açıdan da ele alınacaktır. Uluslararası tanınmış Nörobilim ve Cinsel Sağlık profesörlerini, bu konudaki araştırmaların en üst seviyesindeki bilim adamlarını ve akademisyenleri bu konferansa konuşmacı (konferansçı) olarak davet ettik. Pek çok ünlü bilim insanı ve profesör yaklaşık bir saatlik uzun konuşmalar yapacaklardır. Bazı dünyaca meşhur profesörler de, nörobilim ve cinsel terapinin birbirinden farklı alanlarıyla ilgili panellere ve toplantılara, workshoplara konferans boyunca öncülük edecekler. Cinsel fizyoloji-psikoloji ve cinsel terapi hakkında, üzerine daha önce hiçbir kongrede konuşulmamış ve alışılmışın dışında kalan birçok konu tartışılacak. Bulunan yeni araştırma sonuçları, bu “farklı ve özel bilimsel toplantıda” ortaya konacak. Diğer geleneksel konferanslarla karşılaştırıldığında, bu kongrede bazı farklılıklar mevcut. Özetler ve katılımcıların kısa makalelerinin (short articles), özet kitapçığında, “Proceedings” kitapçığında ve  Science Citation Index’teki NeuroQuantology Journal’da  elektronik olarak  yayınlanacak olması kongrenin çekiciliğini artırmakta. Bunlar ayrıca bizim web sitemizde (www.twincongress2015.com) en az 5 yıl kalacak; böylece belirli yayınların internet linkini vererek, çalışmaları refere etmeniz mümkün olabilecek. Yeniden görmek isteyeceğiniz; kongredeki sosyal olaylar, diğer ilgili materyaller (özetler, sunumlar, konferansla ilgili bazı video klipler, konferansların özetleri gibi) en az 5 yıl süreyle istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz web sitemizde olacak. Ayrıca başarılı bilim insanları ve klinisyenler için bazı ödüller ve yarışmalar olacak.


Bunların yanı sıra, katılımcılarımızı İstanbul’un büyüleyici ve efsanevi atmosferinde eğitecek ve eğlendirecek olan fantastik sosyal olaylarımız ve bilimsel programlarımız var. Konferans, turistik şehir gezileri, sürpriz festivaller ve eğlenceli müzik ve dans dolu geceler sizleri bekliyor! Böylece akademik hayatınız boyunca hiç unutamayacağınız bu eşsiz konferansta, hem harika bilimsel organizasyonlara iştirak etme, hem de dünyaca ünlü akademisyenlerle tanışabilme şansını yakalayacaksınız.
 
Hepinizin bu olağandışı konferansa ve festivale katılmanızı bekliyoruz; ve bu kongreden çok memnun kalacağınızı garanti ediyoruz. Sorularınız ve teklifleriniz için bize online olarak skype adresimizden ulaşabilirsiniz (sesli ve konuşma). Lütfen şunu unutmayınız; bu konferans sizin katılımlarınızla çok daha yüksek bir akademik seviyeye ve hedeflediği amaca ulaşacaktır. Gelin! Mayıs 2015’te İstanbul’da buluşalım.
 

Kongre Komitesi