• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/anatolian.congress?fref=ts
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret155292
Main Menu-2019-November, 16-17

ASEHERT-CİSEATEDwww.ciseated.org

www.cinselegitim.orgASEHERT is an NGO established in 2014. The center is in İstanbul. The president is Dr. Ümit Sayin. Main aim and mission statement is to give education to the public and the health professionals; to do research; to promote sexual health and freedom; to treat sexual function disorders and to establish treatment centers.
SHORT DEFINITION: Founding  purpose of the association is to do research on sexual health and human sexuality, sexual physiology, sexual dysfunctions, the treatment and causes of sexual dysfunctions at national and international levels, to perform multidisciplinary and interdisciplinary research and studies of sexual treatment and related subjects; educate the public and the society, doctors, sexual therapists, psychiatrists and psychologists, professionals of health; accomplish scientific and academic research on sexual health; undertake  service of research, education and treatment about malfunctions related to sexuality; organize scientific and academic studies in cooperation with, associations abroad about the topics mentioned above. Execute scientific, academic studies and scientific research for the purpose of public sexual health promotion, protection, education and information on topics such as family therapy, family counselling, sexual therapy, protection of the family institution. Establishing family counselling centers, sexual therapy centers, and many counselling, education, research and treatment centers for promoting public welfare and protection of the family health compatible with the necessary law, statutes and circulars and legislations of the Ministry of Health and Ministry of Education.

Cinsel Sağlık Eğitim Araştırma ve Tedavi Derneği (CİSEATED-ASEHERT) 2014 yılında kurulmuş olan bir sivil toplum kuruluşudur. Merkezi İstanbuldur. Hem halka, hem de sağlık profesyonellerine eğitim vermek, bu konularda araştırma yapmak, tedavi yapmak ve tedavi merkezleri oluşturmak için kurulmuştur. Başkanı Doç.  Dr. Ümit Sayındır.


Derneğin kuruluş amacı, kamu yararı amacıyla ve aile kurumunun korunması amacıyla ulusal ve uluslararası boyutta cinsel sağlık ve insan cinselliği, cinsel fizyoloji, cinsel fonksiyon bozuklukları, cinsel fonksiyon bozukluklarının nedenlerinin ve tedavisinin araştırılması, cinsel tedavi ve ilgili konularda MULTİ-DİSİPLİNER ve İNTER-DİSİPLİNER araştırmalar ve çalışmalar yapmak; halka ve topluma, hekimlere, cinsel terapistlere, psikiyatristlere ve psikologlara, sağlıkla ilgili profesyonel çalışanlara eğitim vermek, bu konuda her türlü yayıncılık faaliyetini gerçekleştirmek; cinsel sağlık konusunda bilimsel ve akademik çalışmalar yapmak; Kongreler, paneller, konferanslar, eğitim festivalleri düzenlemek; cinsellikle ilgili fonksiyon bozuklukları konusunda araştırma, eğitim ve tedavi hizmetlerini vermek; yurtdışındaki kurumlarla yukardaki konularda koordinasyonlar ve ortak bilimsel ve akademik çalışmalar düzenlemektir. Aile terapisi, aile danışmanlığı, cinsel terapi, aile kurumunun korunması gibi konularda toplumun cinsel sağlığının korunması, eğitilmesi, bilgilendirilmesi açısından bilimsel, akademik çalışmalar ve bilimsel araştırmalar yapmak. Aile danışmanlığı merkezleri, cinsel terapi merkezleri, aile kurumunun korunması amacı ile kamu yararına gerekli kanunlar, tüzükler ve genelgelere ve Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına uygun olarak pek çok danışmanlık, eğitim, araştırma ve tedavi merkezleri kurmak.

Derneğin Web Sitesi: www.ciseated.org